יעוץ
משפטי
   
     
חיפוש באתר
לסיוע ראשוני ללא התחייבות
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:

פנה אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל יעוץ משפטי ראשוני חינם, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

משרד עורכי דין דורה כהן ויצמן

חייג : 1-800-800-891

 

מאמרים אחרונים
קישורים
 

המסלול המקוצר בלשכת ההוצאה לפועל

המסלול המקוצר בהוצאה לפועל הוא מסלול חדש המאפשר לגבות חובות של חייבים בהליך קצר ופשוט יחסית.

מדי שנה נפתחים מאות אלפי תיקים חדשים נגד חייבים במשרדי ההוצאה לפועל, כאשר עד לא מזמן תהליכי גביית החוב היו כרוכים לרוב בסחבת, באובדן זמן מיותר ובהוצאות כספיות שונות.

עד כניסת החוק לתוקף, נמשך הליך גביית חובות חודשים ארוכים ולעתים אף כמה שנים. ב-1 לאוגוסט 2009 נכנסה לתוקף תוספת חדשה לחוק ההוצאה לפועל, שמטרתה היא לאפשר לאזרחי המדינה לגבות חובות קיימים במסלול מקוצר באמצעות שימוש במאגרי מידע נרחבים ובאמצעות פנייה לגוף חדש בהוצאה לפועל.

יש לך שאלות? זקוק לסיוע משפטי? חייג חינם: 1-800-800-891

מסלול מקוצר בהוצאה לפועל – שני חידושים מרכזיים

יחידה חדשה –  בעקבות עדכון החוק, הוקמה בהוצאה לפועל יחידה חדשה שתפקידה הוא לגבות חובות עבור אזרחים שזכו בתביעות שהגישו נגד חייבים בבתי המשפט. מטרתה של היחידה החדשה היא להשלים את גביית החובות תוך שמונה חודשים על ידי ביצוע הליכים שונים הקיימים בחוק, כדוגמת עיקול רכב או עיקול צד ג'. במקרה והחוב איננו מוחזר תוך שמונה חודשים, ניתן להאריך את תקופת הגבייה אם קיימים עדיין הליכים בחוק שלא מומשו.

מאגרי מידע – בעקבות החוק החדש עומדים לרשותם של הגובים מאגרי מידע שונים: של מרשם האוכלוסין, של הרשויות המקומיות, משרד הפנים, חברת החשמל ומאגרים נוספים. באמצעות מאגרים אלה ניתן לאסוף מידע רחב ומדויק על נכסי החייב: מצב כלכלי, הכנסות והוצאות, נדל"ן ורכוש אחר. באמצעות המידע ניתן גם להתאים את הסדרי ההחזר והתשלום למצבו של החייב.

מטרותיו של המסלול המקוצר בהליך הוצאה לפועל

מטרתו העיקרית של מסלול הגבייה המקוצר היא, בראש ובראשונה, לקצר את ההליכים המסורבלים הליכי הוצאה לפועל במסלול מקוצר ומהירשהיו נהוגים בעבר.

בנוסף לאמור למסלול החדש ישנן שלוש מטרות נלוות:

סיוע לזוכים – באמצעות היחידה החדשה פועלים בהוצאה לפועל כדי לגבות חובות קיימים ולקצר תהליכים.

הקלה על בעלי החוב – באמצעות היחידה החדשה נקבעים נהלי החזר החוב בהתאם למצבם של החייבים כאשר התוספות בגין שכר טרחת עורך דין הופחתו, למעט בטיפול בתיקי תובענות.

טיפול בגופים מוסדיים – גופים מוסדיים יוכלו מעתה לגבות את חובות החייבים ללא צורך בפנייה לעורך דין או בתשלום שכר טרחה, וללא ההוצאות הכספיות הכרוכות באיסוף מידע. 

גביית חובות יעילה ומהירה יותר באמצעות הוצאה לפועל

עם זאת, הגבייה במסלול המקוצר של ההוצאה לפועל איננה כוללת טיפול בתיקי מזונות, בתיקי משכון, בתיקים של צווי עשה ובתיקים של חייב מוגבל באמצעים.

המסלול המקוצר מיועד לגביית חובות בתיקי הוצאה לפועל שסכומם אינו עולה על 10,000 ₪ והוא מופעל לבקשת הזוכה כאשר מערכת ההוצאה לפועל היא הפועלת הבלעדית לגביית החוב. מסיבה זו, לא זכאי החייב לקבל שכר טרחת עורך דין, אלא במקרים של תיקי תובענות בלבד.

בנוסף לכך, המסלול המקוצר פועל תוך מעורבות מינימאלית של הזוכה, ללא שירותי קבלת קהל וללא קיום דיונים, וההחלטות מתקבלות רק על ידי רשמים הפועלים במסגרת מסלול מיוחד זה.

יש לך שאלות? זקוק לסיוע משפטי? חייג חינם: 1-800-800-891