יעוץ
משפטי
   
     
חיפוש באתר
לסיוע ראשוני ללא התחייבות
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:

פנה אלינו ללא כל התחייבות מצידך וקבל יעוץ משפטי ראשוני חינם, אנו נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

משרד עורכי דין דורה כהן ויצמן

חייג : 1-800-800-891

 

מאמרים אחרונים
קישורים
 

עיכוב יציאה מישראל נגד תושב חוץ

צו עיכוב יציאה מהארץ נועד למנוע מהמצווה לצאת מגבולות הארץ למשך תוקפו של הצו. סעיף 14 לחוק ההוצאה לפועל תשכ"ז-1967 מאפשר לרשם ההוצאה לפועל להוציא לבקשת הזוכה צו עיכוב נגד החייב, אם ישנו חשש שיציאתו תפגע בגביית החוב. החייב יכול להיות תושב קבע או תושב חוץ (foreign resident).

מהם השיקולים המנחים לצורך אישור עיכוב יציאה מהארץ לתייר?

השיקולים שינחו את רשם ההוצאה לפועל בהוצאת הצו שונים במעט במקרה של תושב חוץ לעומת תושב קבע. צו העיכוב פוגע בזכות היסוד החוקתית לחופש תנועה לפי סעיף 6 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ולכן בהוצאת הצו, מבצע הרשם איזון בין הזכות החוקתית ומידת הפגיעה בהליך האכיפה והגבייה.

שיקולים אלו נבחנים גם במקרה של עיכוב יציאה של מי שאינו מתגורר כדרך קבע בישראל. הכלל הקבוע בפסיקה הוא, שאין לעכב את יציאתו מהארץ של תושב זר כאמצעי לחץ על החייב לפירעון החוב והאפשרות שכתוצאה מהסנקציה ימלא הפרט את התחייבותו, אינה מצדיקה את אישור הבקשה.

במקרה של אדם שירד מהארץ נבחנת הוצאת הצו לפי מבחן מרכז החיים של החייב. מרכז החיים נבדק מבחינה אובייקטיבית על ידי מקום המגורים בפועל ומבחינה סובייקטיבית לפי השאלה, איזה מיקום גיאוגרפי הוא מרכז החיים לדעת האדם. בתי המשפט יטו לראות במדינת ישראל מרכז החיים של הפרט במידה ויש לו רכוש, משפחה או עבודה במדינה. צו עיכוב יציאה מהארץ נגד תושב זר / תייר

למרות זאת, גם חופש התנועה אינו אינטרס מוחלט ויש לאזנו מול זכויות ואינטרסים אחרים. כך, החליט לאחרונה רשם לשכת ההוצאה לפועל בירושלים לעכב את יציאתו מהארץ של תושב זר שנפתח לו תיק הוצאה לפועל בשל חוב מזונות קטינים בסך 600,000 שקלים.

הרשם החליט לאשר את יציאת החייב מהארץ רק לאחר תשלום של 100,000 שקלים לפחות לתיק זה משום שבנסיבות בהן המערער נמנע מהתשלום לאורך תקופה ארוכה, זכותו החוקתית לחופש תנועה נסוגה מפני זכותם של ילדיו למזונות וקיום בכבוד, לא כל שכן, כאשר משום תושבות החוץ של האב אין אפשרות לקבל את התשלום מביטוח לאומי. 

קיראו בהרחבה על: ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

יש לך שאלות? זקוק לסיוע משפטי? חייג חינם: 1-800-800-891

עיכוב יציאה מהארץ נגד תושב חוץ - פסק דין לדוגמא

הליך בר"ע 2452/05 - בקשת ערעור לבית המשפט לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ שהוצא נגד החייבת. ראש לשכת ההוצאה לפועל דחתה את הבקשה והתירה את יציאת המבקשת בכפוף להגבלות.

החייבת טוענת בבקשה כי למרות שהיא אזרחית ישראלית, בשש השנים האחרונות היא תושבת ארה"ב, שם מרכז החיים שלה והיא הגיעה לארץ לצורך ביקור ולעזיבה אין קשר לחוב.

כבוד השופט ברוך מציין הלכה קודמת שקובעת שעל מנת לעכב את יציאתו מהארץ של תושב חוץ יש להוכיח שמדובר בחייב הנמלט מנושיו ואין לעכב את יציאתו של תושב חוץ מהמדינה, במטרה להפעיל לחץ בגביית החוב ומשום שאין הוכחות כי אלו נסיבות המקרה הוא מורה על ביטול הצו.

תושב חוץ חייב לך כסף? רוצה להוציא צו עיכוב יציאה?

צו עיכוב יציאה יכולה לשבש לחלוטין את חייו של מי שמרכז חייו אינו בישראל ואין מדובר בגזירה משמים. לאור האמור ובמידה וישנה סיבה מוצדקת להוציא צו עיכוב יציאה מישראל כנגד אדם שאינו אזרח ישראלי, רצוי להקדים ולתהתייעץ עם עורך דין מיומן, שיוכל לפעול בשמך ולייצג את האינטרסים שלך בבית המשפט.

קיראו עוד ובהרחבה על: עיקול משכורת בהוצאה לפועל

לשיחה מיידית עם עורך דין חייג חינם: 1-800-800-891